У зв’язку із встановленням карантинних обмежень у частині поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) ТПП України і Тернопільською ТПП прийнято ряд рішень у частині підтримки суб’єктів малого та середнього підприємництва. Зокрема, у березні-квітні 2020 року, з метою забезпечення виконання рішення Президії ТПП України від 26.03.2020 № 54(5) було запроваджено моніторинг проблем ведення бізнесу в умовах надзвичайної ситуації в Тернопільській області. Фахівцями Палати було проведено письмове опитування членів Тернопільської ТПП щодо шляхів вирішення проблемних питань, які були узагальнені ТПП України та надіслані до Кабінету Міністрів України, Офісу Президента України та зацікавлених ЦОВВ для прийняття загальнонаціональних управлінських рішень.
Згадані пропозиції були враховані, зокрема шляхом видання постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 306 ,,Про затвердження розміру, порядку надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину” передбачено надання матеріальної допомоги для роботодавців (юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців) за найманих працівників, а також для фізичних осіб-підприємців, які не мають найманих працівників. Станом на 30 вересня 2020 року до Тернопільського обласного центру зайнятості звернулося 7875 суб’єктів підприємництва, з них 6944 суб’єкти отримали допомогу на 10 354 працівників, профінансовано 64,5 млн гривень. Одночасно постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 329 ,,Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми” передбачено допомогу на дітей підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до 1 та 2 групи платників Єдиного податку. За отриманням державної допомоги на дітей звернулись 3000 суб’єктів господарювання області, серед яких позитивне рішення прийнято по 2865 суб’єктах підприємництва на загальну суму 27,7 млн гривень.
Також Палата долучилася до інформаційної компанії, щодо реалізації державної програми ,,Доступні кредити 5-7-9 %”, проінформувавши своїх членів про її переваги та шляхів отримання.
Так, у рамках реалізації державної програми ,,Доступні кредити 5-7-9 %”, станом на 16 жовтня 2020 року, 92 суб’єкти господарювання області скористалися пільговим кредитуванням, уклавши кредитні угоди на суму 202,7 млн гривень. Зокрема, 31 підприємець здійснив рефінансування отриманого кредиту під ,,нульову” ставку.
Одночасно з цим спостерігається попит на прискорену «дижитилізацію» державних послуг для бізнесу. Вже є приклади переходу окремих заходів підтримки в електронну форму. У якихось випадках перехід відбувається більш вдало, в якихось - менш, але в цілому це важливий трек. Причому необхідно прискорено оцифрувати весь документообіг між бізнесом і державою, зберігаючи на перших порах можливість подачі документів у паперовій формі - тим більше, що, як показує практика, перші пару місяців (а то і більше) перехід на цифру, на жаль, супроводжується регулярними збоями . Високим залишається попит на антикризові заходи підтримки для бізнесу зі сторони держави. Це особливо стосується найбільш постраждалих галузей.